Aars Billarklub øgede føringen i 1 division

Af Ture Damtoft, Onsdag, 06/11/2019 08:40

BILLARD: Aars Billard Klubs 1. divisions førstehold øgede i weekenden forspringet i toppen af 1 division, hvor de nu er tre point foran de nærmeste konkurrenter fra Sydfyn.

Holdet tog hjemme imod Vejen, og resultatet af den kamp blev en overbevisende 6-2 sejr, og er en seriøs kandidat som oprykker til Elitedivisionen, landets bedste række som klubben var repræsenteret i for to år siden. Sejren kom i hus med sejre til Flemming Gross, Marc Østrup Dahlsen og Kim Petersen.

Klubbens andethold i 3. division hentede 1 point på udebane mod Silkeborg efter uafgjort 4-4. Flemming Raun og Lars B. Nielsen sørgede med deres sejre for det 1 matchpoint til holdet.

Klubbens serie 2 hold hentede også 1 point. Holdet havde på hjemmebane besøg af Arden2, og det opgør endte også afgjort 4-4. Jim Mogensen (23,04 i gennemsnit) og Søren Laursen vandt deres kampe.

I serie 3 er der spillet to kampe og begge blev afviklet på hjemmebane.

Serie 3.3 mødte Arden2, og her var der debut til Thomas 'Bademester' Sørensen som spillede en ok-kamp, var lidt nervøs men indimellem viste godt spil. Hjemmeholdet tabte opgøret med 2-6. Linda Harbo stod for den enlige sejr til hjemmeholdet.

Serie 3.5 mødte Kongerslev 1, og det opgør endte uafgjort 4-4. Dennis Post og Kaj Lykke Jensen vandt deres kampe.

I Old Boys rækken er der afviklet tre holdkampe og alle kampe var på hjemmebane. OB.1 havde besøg af topholdet Arden 2 og resultatet af den kamp blev et nederlag til hjemmeholdet på 0-8.

OB.3 havde også fordel af hjemmebane i deres opgør mod Aarhus Pens. Hjemmeholdet viste overhovedet ingen gæstfrihed, hvad spillet på det grønne klæde angik, gæsterne blev besejret med knusende 8-0. Hjemmeholdet består af Torben Harbo, Erik Rynkeby Knudsen, Lars Højgaard og Peter Dahl. Holdet rykkede med sejren op på tredjepladsen i rækken.

OB.5 tog imod Viborg 1.og det opgør endte med pointdeling efter uafgjort 4-4. Jens Kragh og Erling Bertelsen vandt for hjemmeholdet.

Mesterrækken

Sidste års finalist i Danmarksmesterskabet Henrik 'Hønse' Jensen spillede lørdag kvartfinale i individuelt kegler i Mesterrækken. Henrik Jensens modstandere kom fra henholdsvis Juelsminde og Asaa, og begge fik en regulær billard lektion, idet 'Hønse' spillede sæsonens bedste kampe. Første kamp sluttede han med et gennemsnit på 100 ligeud, og i anden kamp et gennemsnit på 66,66. Slutresultatet blev et totalgennemsnit på 77,78, og det giver hjemmebanefordel i semifinalen, som spilles lørdag den 30. november 2019.

Udover deltagelse i Mesterrækken individuelt, så har Henrik også tilmeldt sig kvalifikationen til DM for elitespillere med det formål at kvalificere sig blandt de 16 bedste, som skal til DM i Aars Billardklub til april 2020.

Kvalifikationsrunden spilles lørdag, 14. december, og Henrik Jensen har fået hjemmebane, når han møder en spiller fra Ringsted og en fra Næstved, hvor nr. et og to går videre til kvartfinalen.

- Vi håber og tror, at Henrik kan spille sig helt frem til finalen, som Aars Billard Klub er vært ved, siger Mikael Toft, fmd. for Aars Billarklub.

Klubben har også afviklet anden runde i deres rafleturnering, og efter to runder var de fire finalister blevet fundet. De er Lene Baade Sørensen, Klaus Dahl, Henning Frederiksen og Mikael Toft.

Finalen blev spillet med det samme, og efter en del spænding kunne Lene Baade Sørensen udråbes som vinder foran Klaus Dahl og Mikael Toft.

 

 

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"