Aars Golfklub starter dame-begynderhold

Tirsdag, 04/04/2023 08:16

GOLF: Skiftet til sommertid er traditionelt startskuddet til en ny golfsæson i Aars Golfklub. Sådan er det også i år, hvor ugeklubberne starter, når dagene bliver længere.
Årets åbningsmatch finder sted søndag, 16. april. Så er sæsonen for alvor i gang, selv om der i virkeligheden spilles året rundt på klubbens anlæg.
Aars Golfklub har de senere år haft et stabilt medlemstal på mere end 500 spillere, men der god plads på banerne, så der er plads til mange flere medlemmer. Der starter nye begynderhold 13. april og 20. april, hvor klubbens træner og et hold frivillige står klar til at give alle, der har mod på at prøve golf, en god modtagelse. Begynderundervisningen løber frem til sommerferien, hvor kursisterne får deres golfkørekort og dermed ret til at spille på de fleste golfbaner i Danmark.
”Kvinder og Golf”
Som noget helt nyt bliver der i år startet et rent dame-begynderhold. Det hedder ”Kvinder og Golf”, og er startet op efter anbefaling fra Dansk Golf Union, som de senere år har prøvekørt konceptet i udvalgte klubber. Naturligvis skal deltagerne lære at spille golf, men med hyggen i højsædet. Bortset fra klubbens træner er der ingen mænd til at give ”gode” råd. Derimod stiller der et hold af klubbens damespillere op som hjælpere ude på banen. Hyggen bliver hjulpet godt på vej af sociale aktiviteter som tapas og rosé, dansetime, mindfulness og mange andre aktiviteter.
”Sund med Golf”
I samarbejde med Ældre Sagen Aars, Sundhedscenter Vesthimmerland og en række lokale patientforeninger gennemføres i maj måned et golfforløb i et tempo, hvor alle kan være med. Tilbuddet er dog ikke forbeholdt ældre eller personer med kroniske sygdomme. Det er for alle, der gerne vil holde sig aktive i den friske luft, men uden at det foregår i et hæsblæsende tempo.
Under forløbet vil man primært spille på klubbens par-3 bane, der er kortere end den traditionelle 18-hullers bane. Det er gratis og uforpligtende at deltage.
Klubben stiller udstyr gratis til rådighed ved alle begynderforløb, og er man tilmeldt et begynderforløb, kan man bruge klubbens træningsanlæg og par-3 bane 24/7 i hele kursusperioden.
Golfklubben har med andre ord et tilbud til stort set alle med lyst til at spille golf, uanset forudsætninger.

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"