Aars håndbold damer tog kæmpe skridt mod 2. division

Af Ture Damtoft, Lørdag, 05/04/2025 10:32

HÅNDBOLD

2. division oprykningskampe

Tornby - Aars HK 22 - 31

Ja, man skal passe på med det hybris og nemesis, og bjørnen er endnu ikke skudt, men Aars Håndboldklubs damer kan vel næsten sælge skindet efter at have vundet så overbevisende i første oprykningskamp mod Tornby.

En sejr på 31-22 og et forspring på ni mål - meget bedre bliver det ikke!

Aars var foran i hele kampen. I 2. halvleg rykkede holdet fra modspillerne blandt andet takket være en storspillende Sabine Troelsen i Aars målet.

Alle kæmpede en god kamp og tændte på at hente de to point i Tornby, hvilket resulterede i et godt kollektivt samarbejde og altså en eftertrykkelig og overbevisende sejr.

Der var højt humør i bussen hjemad, og det er der helt sikkert også i Idrætscenter Østermarken på lørdag, 12. april til returopgøret, hvor Aars kan tabe med 8 mål og stadig rykke op.

Men, mon ikke trænere og spillere planlægger at diske op med endnu en flot kamp som afslutning på en super sæson og til fortjent hyldest fra en forhåbentlig proppet hal. 

Kommentarer
Jakob Larsen

Hvorfor er avisen ikke på nettet om morgenen onsdag ?

aarsadmin

Den er online omkring kl. 8 om morgenen, hvor redaktionen møder ind

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"