Afmønstrede i Las Palmas og tog turen til Aars
Af Ture Damtoft, Onsdag, 22/04/2026 07:00
AARS: I sidste uge afmønstrede hold 124 Skoleskibet Danmark efter et seks ugers togt, der begyndte i Malaga og sluttede i havnen på Las Palmas.
Søndag var syv af deltagerne i togtet på besøg i Aars hos Lars Aarup, der havde inviteret sønnen Kasper og seks andre på et weekendophold, inden de skulle tilbage til søfartsskolen i Frederikshavn og afslutte en seks måneders uddannelse.
Kammeratskabet var ikke til at tage fejl af. Der blev delt sjove historier, grinet og stukket lidt til hinanden.
Som nu ham fra Esbjerg:
- Vi er to jyder, to fra Grønland, to fra Norge og en fra Esbjerg, kom det fra Christian Muhlig til grin fra de andre - selv ham fra Esbjerg.
De to nordmænd søgte til Skoleskibet Danmark, fordi der ikke findes den type skoleskibe i Norge.
De syv kan nu kalde sig ubefarne skibsassistenter, selvom der er lidt tid på skolebænken igen.
Efter togtet sidder navnene på de forskellige sejl på rygraden, og de prøvede alle at klatre de 38 meter op i stormasten på skibet for at sætte, rebe eller stryge sejl.
14 lag lak
Historierne sidder løst, et par af dem må helst ikke fortælles, men den om toiletdørene må godt.
- Der var nogen som ridsede i dørene, og det er teaktræ, begyndte Christian Muhlig.
- Så de tog dørene af, og det endte med, at vi kun havde fire toiletter med dør til 80 elever, overtager Rune P. Fencker.
- Vi fik ordre på at slibe dem rene og så give dem 14 lag lak, inden de var pæne igen. Det nåede vi lige inden togtet var forbi, slutter Kasper Aarup.
Sådan går de fleste historier - en starter og to, tre eller fire andre bidrager.
Som historiene om høj sø, hvor de fleste prøvede at kæmpe med søsyge men trods alt ikke blev helt så skræmt, som en anden elev.
- Han spurgte Kasper: "Synker skibet nu", og han svarede bare: "Ja, det tror jeg, fortæller Nicklas "Nickyboy" Manly Larsen, og griner højt sammen med de andre.
Trods den trange plads på banjerne og de seks uger blandt de andre 73 elever plus den faste besætning, er der ikke meget at klage over.
Lidt uoverensstemmelse med andre er det hele, men det er kammeratskabet og ikke mindst de fantastiske oplevelser på havet og de canariske øer, som de vil tænke tilbage på.
Fremtiden ligger måske på søen for tre af dem.
Aurora Lotsberg Marjala håber at komme ud og sejle kommercielt med sejlskibe, Kasper Aarup vil gerne ud på havene men er ikke helt besluttet på i hvilken rolle, og Iver Bjerga tænker på af blive styrmand og måske på sigt kaptajn.
Uanset hvad de syv vælger, er de enige om, at de har fået en erfaring og en oplevelse for livet, som samtidig vil se godt ud på ethvert cv.
Ordet er dit