Bil endte på taget ved Gatten
Af Ture Damtoft, Mandag, 18/05/2026 12:29
GATTEN: Midt om natten mellem lørdag og søndag blev det store beredskab sat igang, da der på 112 indløb en besked om en bil, der lå på taget, og to personer i den som ikke kunne komme ud.
Beredskab, ambulance og politi rykkede ud til Hedegårdsvej, en sidevej til Aggersundvej cirka overfor Gatten.
De to i bilen var en 44 årig kvinde og en 29 årig mand, der begge kommer fra Løgstør.
Efter de var reddet ud af bilen, blev de kørt til Aalborg Sygehus men skulle ikke være kommet voldsomt til skade.
Her blev der også taget blodprøver fra begge, fordi politiet havde mistanke om, at de kan have været påvirket af spiritus eller stoffer.
- Vi rykker talstærkt ud, når der er melding om fastklemte personer. Vi assisterede ved redningen og bad om at få udtaget blodprøver på hospitalet, oplyser politikommissær Anders Nielsen.
At der blev taget blodprøver fra bege skyldes, at politiet under omsætndighederne ikke med sikkerhed kunne fastslå, hvem der var føreren af bilen.
Ordet er dit