Cimbrerhøjen indviet i Aars
Af Ture Damtoft, Fredag, 14/08/2026 15:20
AARS: Arbejdet har været ihærdigt og ventetiden lang, men nu er Naturrum Cimbrerhøjen en realitet og ligger flot på bakketoppen på Gislumvej.
Fredag eftermiddag blev den officielt indviet med taler, fællessang, snoreklip og en kæmpe mængde mennesker, der ville ønske tillykke og se klubhuset for FDF og for de mange andre foreninger, som forventes at ville bruge det.
- Tak til Vesthimmerlands Kommune, som hjalp med at åbne døre, tak til de mange frivillige, som har bidraget med deres evner, og tak til de mange fonde, som har bidraget med penge. Cimbrerhøjen skal danne rammerne om et trygt fællesskab, som vi kan samles i og herfra møde verden, sagde formanden for FDF Aars, Anders Thomsen blandt andet i sin tale.
De vel omtrent 300 gæster lod til at være lykkelige for cirklen i første sals højde, for her var der lidt skygge for den bagende sol, og der var også sørget for kolde drikkevarer.
Sangkraft Vesthimmerland spilelde og sang for til Livstræet, inden talerækken fortsatte med to FDFere, som delte deres minder om de mange gode timer i det gamle FDF hus, og om hvordan slægterne går videre og nye minder skabes.
Formanden for Sparekassen Danmark Fonden Himmerland, Michael Jørgensen, roste idéen om Cimbrerhøjen, der fik lov til at vokse og blive til et sted, hvor der er rum til natur, mennesker og fællesskab.
Til sidst indrømmede borgmesteren, at han ligesom andre havde været lidt skeptisk, da han første gang hørte om ambitionen.
- Jeg blev inviteret herned som nyslået borgmester, hvor Brian Larsen fortalte om store ideer og ambitioner for ikke bare Aars men vel for hele Vesthimmerland. Det lød svært og meget dyrt, men de tanker og drømme fra for otte år siden er blevet til virkelighed. En stor bedrift, som jeg ved hele Aars værdsætter, sagde Per Bach Laursen.
Så blev snorene klippet af Signe Hosbond Thomsen, Anders Thomsen og Per Bach Laursen, og huset var officielt åbnet.
Ligesom de mange gæster var de yngre FDFere på opdagelse i huset, og krearummet blev med det samme taget i brug.
- Vi skal bruge det til at lege, og så skal vi have en bålplads, sagde Albert Johansen på ni år og Halfdan Kjærul Egholm på 8 år.
Der mangler lidt endnu, før FDFerne føler sig helt hjemme.
- Vi skal have vores skjold op, og så håber vi, at alle billederne, som vi havde i det gamle klubhus, kan blive hængt op, sagde væbner Signe Hosbond Thomsen, væbner Ida Lund Dahl og senior Dicte Larsen.
Ordet er dit