Fodboldsæsonen står for døren

Onsdag, 25/03/2009 12:02

Henrik Skoda,
Nibe Boldklub, serie 1

Nibes førstehold har holdt pause, hen over vinteren, på puljens niendeplads med 13 point. Det betyder, at holdet er at finde lige under nedrykningsstregen á point med GVL Løkken lige over denne.
Fodboldspillerne i Nibe arbejder, forsat godt med at implementere min spilfilosofi. Det handler forsat om; at spille fodboldbold frem for at sparke fodbold, beretter Henrik Skoda. Den udvikling klarer spillerne rigtigt godt. Derfor har det været muligt for holdet, at begynde at finpudse detaljerne i systemet. Det har naturligt givet nogle svingende resultater i vinterens opstartsfase. Nibe-træneren fastslår, at resultaterne i træningskampene er mindre vigtige, hvor i mod processen er i højsæde. Selvfølgelig spiller vi altid for at vinde, men hellere vinde alle turneringskampene frem for træningskampene lyder det humoristisk fra træneren.
Nibes førstehold har over vinterpausen måtte sige farvel til flere spillere, som har valgt at søge nye fodboldmæssige udfordringer. Det har efterladt et akut målmandsproblem, hvorfor bl.a. oldboys-målmanden, Michael Frendrup, har været hidkaldt i opstarten. Henrik Skoda vurderer dog, trods spillerafgangen fra etableret førsteholdsspillere, at den kommende sæsons trup er styrket i forhold til efterårssæsonen. Der er bl.a. kommet tilgang i form af Anders Bohøj, som tidligere har repræsenteret Birkelse. Næst er et kuld ynglingespillere rykket op som seniorer, som Nibe-træneren ser et stort potentiale i både på kort og lang sigt. Derfor bliver holdet spændende at følge, i den resterende del af sæsonen, hvor målet er, forsat, at sikre klubben et førstehold i serie 1.
Nibe Boldklub indleder sæsonen, i serie 1, på udebane mod Sulsted, den 4. april.      

Frank Vognsen,
St. Restrup IF serie 2

Frank Vognsen har i vinterpausen overtaget førsteholdet i St. Restrup IF efter Johnny Larsen. Holdet er efter de første 11 kampe at finde på rækkens femteplads med 17 point. Holdet har fire point ned til nedrykningsstregen, mens der er fem point op til en oprykningsplads.
Træningsstarten i St. Restrup IF har været utrolig positiv. Træningen har stået på gennem hele vinteren, kun afbrudt af to ugers juleferie, fortæller Frank Vognsen. Det har derfor været muligt for træneren, at træne spillerne efter sin spilfilosofi. Det er holdet og hver enkelt spiller nået lang med.
Resultaterne i træningskampene har været svingende, men det bekymrer ikke den nye træner. Der har været lagt fokus på flere spilsystemer, og finde dét som passer holdet bedst. Derfor er resultaterne sekundære i denne henseende, beretter Frank Vognsen.
Frank Vognsen vurderer, at spilmaterialet omkring klubbens førstehold er til at spille med om oprykning. Her bliver de første par kampe utrolig vigtige. Samtidig slår, den nyankomne træner, fast at det er yderst vigtigt at spille klubbens serie 5-hold op i serie 4.
St. Restrup IF indleder sæsonen d. 4. april. Det sker på udebane mod Als.  

Lars Borregaard,
Sebber IF serie 4

Lars Borregaard er atter tilbage hos Sebber IF som førsteholdstræner, efter et ophold hos Thorup/Klim. Lars Borregaard har overtaget trænerhvervet efter Karl Bech Pedersen, som efter sæsonens første 11 kampe kan aflevere holdet på tabellens tredjeplads med 22 point.
Lars Borregaard slår hurtigt fast, at sæsonopstarten, hos seniorspillerne i Sebber IF, har været rigtig god. Der har været en god intensitet og et godt fremmøde til træning. Dette har spillerne, på begge seniorhold, kunne høste frugterne af i træningskampene. Her er der bl.a. blevet leveret gode resultater mod højere rangerende hold. Derfor er målsætningen også klar, fortæller Lars Borregaard. Holdet skal være bland de to oprykkere når sæsonen er spillet til ende.
Sebbers førstehold har i vinterpausen fået tilgang af flere spillere, som tidligere har repræsenteret klubben da holdet fristede en tilværelse i serie 2.
Serie 3 holdet fra Sebber IF indleder sæsonen, på hjemmebane, d. 4. april, hvor Sønderup/Suldrup er gæster.

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"