Hundeejer i Aars fik ubehagelig oplevelse

Af Ture Damtoft, Onsdag, 05/08/2026 07:00

AARS: En gåtur i anlægget i Aars udviklede sig ifølge et opslag på sociale medier til en ubehagelig oplevelse for hundeejer Charlotte Luffe Juul Madsen.

Hun fortæller, at hun var ude at gå med sine to hunde, som begge var i kort snor, da to drenge løb forbi.

Ifølge Charlotte Luffe Juul Madsen sparkede den ene dreng bevidst ud efter den ene hund og sagde efterfølgende til sin kammerat: "Ha! Jeg ramte næsten den møghund."

Hun fortæller videre, at den ene af hundene gøede ad drengen, hvorefter de to drenge løb hen til den voksne, de var sammen med, og fortalte, at hunden havde bidt efter dem.

Charlotte Luffe Juul Madsen skriver, at hun efterfølgende henvendte sig roligt til den voksne for at fortælle, at hun oplevede drengenes forklaring som usand. Ifølge hende fortsatte den voksne og børnene uden at kommentere episoden eller undskylde.

Charlotte Luffe Juul Madsen understreger, at hendes to hunde, Huxi og Charlie, holder meget af børn og gerne hilser på dem, når ejerne bliver spurgt først. Hun fortæller, at hun er chokeret over oplevelsen og håber, at episoden kan være anledning til en snak om respekt for både dyr og hinanden.

Opslaget har skabt debat om omgangstonen over for dyr og om voksnes ansvar for at tale med børn om, hvordan man møder hunde på en respektfuld måde.

Flere har mødt Charlotte og de to hunde i anlægget og roser dem for netop at være rolige, og så bliver forældre kritiseret for ikke at have opdraget børnene godt nok.

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"