Klubhuset og tankene tømt lige inden DM i motocross ved Aars
Af Ture Damtoft, Mandag, 02/06/2025 13:58
AARS: Om mindre end to uger skal Aars Motocross Klub være vært for Dansk Amatør Mesterskab, og opgaven er pludselig blevet noget større efter to indbrud i sidste uge.
- Vi skal starte helt forfra. Det giver en del ekstra arbejde, men vi håber, vi kan blive klar til mesterskabet, siger formand Dennis Køng Jakobsen.
Aars Motocross Klub har klublokaler på Plantagevej ved Aars, hvor der også er en gravko, traktor og en dieseltank.
Det første indbrud skete mellem torsdag aften og lørdag formiddag.
Her blev der fra en container stjålet et Kemppi svejseapparat, et batteri og nogle startkabler til en værdi af omtrent 8.000 kroner.
Andet og langt større tyveri skete mellem klokken 16 lørdag til 01.13 søndag.
Denne gang blev et vindue indtil klublokalerne aflistet, og tyvene havde dermed fri adgang.
Udenfor blev tankene på de to maskiner samt selv tanken tømt for ca. 1000 liter dieselolie.
Der blev stjålet to motocross cykler, som børn kunne træne på, en af dem var helt ny.
Dertil en buskrydder, et pælebor, en stegeplade, en brødrister, drikkevarer og alt, der allerede var købt ind til DM lørdag, 14. juni.
- Vi havde købt ind til at kunne lave 100 burgere, men boller, burgere, ketchup og alt andet har de også taget. Nu skal vi se, om vi kan få noget andet udstyr til DM. Det mest alvorlige for DM er jo nok stegepladen og brødristeren, men for klubben er det vores træningscykler. Diesel til maskinerne kan vi hurtigt få, så vi kan få gjort arealet klart til gæster. Det hele løber nok op i omkring 100.000 kroner. Det er jo ærgerligt. Det er frivillige kræfter og en nonprofit klub, man har stjålet fra. Det er vores egne penge, alt er købt for, og afhængigt at forsikringsselskabets dækning, kan det jo ende med, at vi ikke kan tilbyde det samme til vores medlemmer som før, siger Dennis Køng Jakobsen.
Søndag blev der sat videoovervågning op ved klubhuset, desværre lige 24 timer for sent.
Ordet er dit