Kontrol sparer Vesthimmerlands Kommune for millioner

Af Ture Damtoft, Lørdag, 27/06/2026 10:56

VESTHIMMERLAND: Næsten 9 millioner kroner, så mange penge er eller kunne Vesthimmerlands Kommune være blevet snydt for i 2025 og frem. 

Kommunens kontrolafdeling gennemgik sidste år 641 sager om offentligt ydelser og fandt fejl i 131 af dem. 

Urigtige eller mangelfulde oplysninger har betydet, at borgere har fået udbetalt penge, de ikke var berettiget til.

- Hver krone, der udbetales til borgere, som ikke er berettigede til ydelsen, er en krone, vi ikke kan bruge på vores skoler, ældrepleje, mennesker med handicap eller andre vigtige velfærdsområder. Derfor er det afgørende, at vi sikrer, at offentlige ydelser kun går til de borgere, der er berettigede til dem, siger formand for beskæftigelsesudvalget, Jimmy Støttrup.

Kommunen omtaler det som socialt bedrageri og oplyser, at den samlede besparelse udgør 10,9 mio. kroner, hvoraf de 8,86 berør kommunen og de resterende cirka 2 millioner er statslige besparelser. 

Langt størstedelen af besparelsen kommer fra stop af fremtidige betalinger, kun ca. 14 procent er fra tilbagebetaling. 

 

 

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"