Mand fra Farsø i alvorligt uheld

Af Ture Damtoft, Torsdag, 19/02/2026 09:35

FARSØ: En 59 årig mand fra Farsø slap med skrækken, da hans personbil, en grå Reanult Megane, onsdag kl. 12.10 blev påkørt bagfra af en anden personbil.

Det var en hvid VW Up, der blev ført af en 21 årig kvinde fra Skørping, der efterfølgende blev behandlet for smerter i brystet og arm.

Begge biler kørte i nordvestlig retning på Nibevej ved Støvring, da kvinden af ukendte årsager kørte op i den forankørende bil.

Ved kollisionen blev hendes airbag udløst, hvilket indikerer, det hun ikke kun kørte 5-10 km/t hurtigere end den forankørende, når kollisionen har været med så stor kraft. 

 

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"