Et frasalg af biogas vil give Energi Vegger en bedre økonomi og kunderne lavere varmeregninger. Arkivfoto
Salg af biogasanlæg kan give billigere varme i Vegger
Af Ture Damtoft, journalist, Aars Avis, redaktion@aarsavis.dk, Onsdag, 09/09/2026 07:00
VEGGER: Efter omkring fem års arbejde er Energi Vegger tæt på en aftale om salg af biogasdelen.
På en ekstraordinær generalforsamling tirsdag, og dermed efter avisens deadline, blev der taget stilling til aftalen, som kan blive et afgørende skridt mod lavere varmepriser i Vegger.
Firmaet Fremsyn skal med det samme overtage 13 pct. af ejerskabet af biogas og 100 pct. senest i 2029.
- Jeg forventer en godkendelse på generalforsamlingen, og så følger en to-trins handel med Fremsyn, siger Tommy Trads Jensen, formand for Energi Vegger.
De stigende varmepriser har givet anledning til mange kommentarer blandt borgerne i Vegger.
Energi Vegger drives som et AMBA efter hvile-i-sig-selv-princippet. Der er altså ingen ejere eller aktionærer, som skal tjene penge på varmeværket. Når økonomien presses, er værket derfor nødt til at hæve varmeprisen for at få regnskabet til at hænge sammen.
Og økonomien har været presset.
Energi Vegger sælger mindre gas til Arla end tidligere, gasprisen er faldet, og indtægterne fra den producerede elektricitet har i perioder været meget lave. Samtidig er udgifterne til drift, transport og vedligeholdelse steget.
- Det er driften på biogasdelen, der er dyr, og vi har haft svært ved at få nok hjem på den el, vi sælger, siger Tommy Trads Jensen.
Omtrent halv pris
Aftalen med Fremsyn er godkendt af Vesthimmerlands Kommune og Kommunekredit.
Godkendelse på generalforsamlingen er sidste hurdle, og efter at have langt mange timer i arbejdet ser formanden frem til at kunne afhænde biogasdelen og få varmepriserne ned igen.
- Jeg tror på, at et salg vil skabe et langt mere stabilt varmeværk og på sigt give os mulighed for igen at få varmepriserne ned på et mere normalt niveau, siger Tommy Trads Jensen.
En væsentlig fordel for den kommende ejer er, at Fremsyn får mulighed for at sælge gassen via naturgasnettet til en væsentligt højere pris.
Det kan Energi Vegger ikke selv gøre på samme måde på grund af reglerne i varmeforsyningsloven.
- Køber har mulighed for at gå på naturgasnettet, hvor han kan sælge gas til væsentligt højere priser, og det må vi ikke i henhold til varmeforsyningsloven. Ellers kunne vi tjene betragteligt mere, og prisen for varme ville være betydeligt lavere, forklarer Tommy Trads Jensen.
I dag ligger varmeudgiften for et standardhus på 130 kvadratmeter og et forbrug på 18,8 MWh omkring 20.000 kroner.
Når salget af biogasdelen er komplet, viser nuværende beregninger, at prisen vil falde til omtrent det halve.
- Jeg skal understrege, at det er de beregninger, vi har lige nu. Meget kan jo ændre sig, men prisen bør absolut falde, siger Tommy Trads Jensen.
Ifølge formanden har Energi Vegger gennem flere år haft svært ved at løfte den økonomiske byrde ved biogasanlægget.
Kommunen har ifølge Tommy Trads Jensen strakt sig langt, og Fremsyn har desuden lånt Energi Vegger 15 millioner kroner for at undgå insolvens og som en del af købsaftalen.
- Jeg ved, at ord ikke betaler varmeregningen. Men vi gør alt, hvad vi overhovedet kan, for at få det her til at lykkes, siger Tommy Trads Jensen.
Ordet er dit