Stor aktivitet og rekord i holdtilbud i Aars Svømmeklub

Af Ture Damtoft, Onsdag, 22/02/2023 09:00

SVØMNING: Efter et par Corona år var der i 2022 igen stor aktivitet i Aars Svømmeklub og mange opgaver for klubbens frivillige.

Aars Svømmeklub har nu 82 hold fordelt på hele 42 forskellige typer hold, så alle uanset alder og niveau har mulighed for at finde et hold.

Klubben har oprettet et babyhold med stor succes.

Træneren er Line Østrup, der også træner i Aqua Zumba Float Yoga.

Zumba er blevet en succes, mens yoga er så nyt, at klubben ikke har fået det markedsført endnu.

Der var således flere positive punkter til Aars Svømmeklubs generalforsamling, da formand Jimmy Krøier Sørensen afgav sin beretning.

- I efteråret oprettede vi et nyt hold for ”Rigtige mænd – og kvinder” med tilskud fra DGI. Det blev en større succes end forventet, så træneren Kris Jensen stod alene med 20 voksne på forskellige niveauer. Mathias Johansen trådte hurtigt til som ekstra træner, og Tobias Vestby Jensen tog et tilsvarende aftenhold i Aars. Dejligt med trænere der hurtigt hjælper til, og det gælder i øvrigt også ved sygdom hos de andre trænere, siger Jimmy Krøier Sørensen om den overvældende succes med holdet. Konkurrenceafdelingen har også vokseværk, og der er blevet oprettet et tredje hold for konkurrence svømmere.

- Vores kære konkurrencesvømmere er uundværlige i en stor breddeklub som Aars Svømmeklub. Uden deres store aktivitet og hjælp til et rekordstort antal holdtilbud i Aars Svømmeklub var der ingen svømmeundervisning. Det er nemlig dem, der står for undervisning af hovedparten af klubbens svømmeundervisningshold for både børn og voksne. Derfor skal der fra bestyrelsen lyde en stor tak for jeres kæmpe arbejdsindsats for klubben, og det er en fornøjelse at se jeres gå-på-mod, siger Jimmy Krøier Sørensen.

De står sammen med Julie Holten Hansen også for klubbens populære Aqua Camps med omkring 100 børn og ”Pool Party” for 120 børneholdsmedlemmer.

- I har skabt en succes, som jeg troede, vi skulle holde en gang årligt, men I belærte mig hurtigt om, at det skulle foregå to gange årligt. Så der kommer selvfølgelig et Pool Party mere her i foråret. Udover konkurrencesvømmerne vil jeg også gerne takke klubbens øvrige trænere for jeres store indsats. Det er dejligt at se og høre glade medlemmer komme fra jeres træning. Generelt vil jeg sige, at vi i bestyrelsen får mange positive tilkendegivelser fra folk ude i byen for jeres gode undervisning og smil på læben. Samtidig en tak til alle frivillige, herunder forældre som støtter op om børnenes fritidsaktiviteter i Aars Svømmeklub. I er en vigtig brik for, at vi kan tilbyde svømmerne deltagelse i stævner og give dem oplevelser i et godt socialt fællesskab. Med jeres hjælp har vi haft mulighed for at holde flere hjemmestævner, og med jeres hjælp til Kimbrerfesten og landsdelsmesterskaberne har I været med til, at Aars Svømmeklub har tjent knap 100.000 kr. til klubkassen – en kæmpe støtte til klubben, siger Jimmy Krøier Sørensen.

Sidste punkt i beretningen var om det nye svømmecenter, som langsomt er ved at tage form.

- Vi planlægger snart et åbent hus og er rigtig glade, at Aars Svømmeklub er med i processen, så vi sikrer så gode forhold som muligt for både borgere, klubben og medlemmerne. Derudover har klubben sammen med 11 andre foreninger i Aars et ønske om yderligere udvikling af idrætsfaciliteterne i Aars med en ekstra multihal ved Idrætscenter Østermarken – kaldet Diamanten samt et friluftsbad og foreningshus ved det nye svømmecenter. Til sidst vil jeg gerne takke for samarbejdet med vores hovedsponsor Himmerland Forsikring, Sportmaster, livredderne og bademestrene i Aars og Farsø samt selvfølgelig vores skønne trænere, hjælpetrænere og ledere, siger Jimmy Krøier Sørensen.

 

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"