Swim Week betyder fri prøvetid i Aars og Farsø

Af Torsten Hansen, Onsdag, 09/01/2019 08:00

SVØMNING: Aars Svømmeklub åbner i lighed med andre danske svømmeklubber bassinet for voksentræning fra mandag, 14. januar.

Klubben tilbyder et bredt sortiment af voksenhold i svømmehallerne i Farsø og Aars.

- Aars Svømmeklub vil gerne motivere flere voksne til at motionere i vand, så derfor kan de nu prøve klubbens voksenhold ved den kommende Swim Week, og se om det er noget for dem, siger Jimmy Krøier Sørensen, formand for Aars Svømmeklub.

Der er blandt andet mulighed for at få pudset sine svømmefærdigheder af indenfor forskellige stilarter eller blive tryg ved vandet på holdet for nybegyndere, hvis man har vandskræk.

Har man aldrig rigtig fået lært at svømme, så er der også muligheder.

- På vores svømmehold for voksne nybegyndere bliver du tryg ved vandet, overvinder din vandskræk og lærer grundlæggende svømmetekniske færdigheder, lover Jimmy Krøier Sørensen.

”Overvind din vandskræk på vandtilvænning” foregår både i Farsø Svømmehal og i Aars Svømmehal.

Bliver man forpustet efter bare 25 meter crawl? Og er det længe siden man sidst har fået finpudset sine svømmefærdigheder, så har man nu chancen. Lær den helt rigtige teknik og bliv en bedre svømmer på klubbens crawl-hold for voksne. Her lærer man de grundlæggende svømmetekniske færdigheder, og hvordan man bruger sine kræfter bedst og mest effektivt i vandet.

Fitness

Er man mere til gymnastik og fitness i vand, så er der mulighed for Vandgymnastik, Aqua Fitness og Aqua Circle. På de nævnte hold udnyttes modstanden i vandet, så træningen bliver så effektiv som overhovedet muligt - uden at overbelaste leddene. Deltagerne udfører tempofyldte øvelser til god musik enten individuelt eller sammen med andre, og mens nogle øvelser kræver redskaber, involverer andre udelukkende kroppen og modstanden i vandet. Træningen kommer omkring alle muskelgrupper, og der er fokus på både styrke, kondition, balance og smidighed. Aqua Fitness er det mest tempofyldte hold, mens man på Aqua Circle har flest øvelser med redskaber, herunder Aqua trampoliner og stepbænke.

Fitness behøver ikke foregå i vandet, det kan også ske på vandet. Her trænes på en AquaBase (en hårdt oppustet plade), hvor man får trænet alle sine muskelgrupper, samtidig med at man skal holde balancen på AquaBasen.

Aars Svømmeklub tilbyder som den eneste klub i Danmark kvalificeret og certificeret FloatFit træning, og her er der virkelig fokus på både styrke, kondition, balance og smidighed.

Der er også mulighed for spinning - altså i vand. Aqua Spinning er specielle spinningcykler, der benyttes i vandet, så du også bruger vandet som modstand. Her får deltagerne brugt cykelmusklerne til god musik samt styrket kroppens øvrige muskler med øvelser i vandet med cyklen som redskab. Eller hvad med et korrekt udspring fra vippen? Udspring bliver mere og mere udbredt i Danmark, og måske er det også noget for dig.

- Vores erfarne udspringsteam, der også tager udenfor kommunens grænser, for at instruere landets andre udspringstrænere, vil rigtig gerne hjælpe med det perfekte udspring, lover Jimmy Krøier Sørensen.