
Butikschef Alexander Holm Nielsen fjerner tyggerullerne fra hylderne i Harald Nyborg.
Tyggeruller til hunde fjernet i Aars
Af Ture Damtoft, Fredag, 13/12/2024 12:25
AARS: Fredag morgen kaldte Chrisco alle firmaets tyggeruller til hunde tilbage.
De er nu fjernet fra hylderne i Kvickly og i Harald Nyborg i Aars.
- Vi fik en mail i formiddags om at fjerne dem, og Harald Nyborg havde allerede markeret varen, så den ville være blevet stoppet ved kassen, siger butikschef i Harald Nyborg, Alexander Holm Nielsen.
Tyggerullerne er blevet tilbagekaldt efter flere tilfælde, benene resulterede i alvorligt syge hunde.
Tilbagekaldelsen sker på baggrund af henvendelser og indberetninger om adfærdsændringer hos nogle hunde, der har indtaget produktet, oplyser Chrisco, der foreløbig har hørt om 15 tilfælde.
- Man kan ikke definere, præcis hvad der sker. Det er uspecifik gøen, hunden reagerer ud af den blå luft - nærmest som om nogle slår den - den løber forvirret rundt og halvkramper, og den kan ikke relatere til ejer eller omgivelser, siger dyrlæge Martin Vedel til BT.
Ordet er dit