Aars Billardklub stadig DM-vært

Af Ture Damtoft, Torsdag, 02/04/2020 10:20

BILLARD: Aars Billardklub har fået nye datoer for afviklingen af Danmarksmesterskaberne i billard.

Den Danske Billard Union har fastsat datoerne til 15. til 17. maj, men som formanden siger, er det kun foreløbigt.

- Vi ved jo ikke, om det her corona er overstået til den tid. Vi var ellers fuldstændig klar med alle detaljer om overnatning, spilleplaner, markedsføring og det hele, siger Mikael Toft.

Der var blevet lavet en video med borgmester Per Bach Laursen, som præsenterede arrangementet, og han havde også indvilget i at holde åbningstale til både DM og klubbens 50 års jubilæum - som også er udskudt.

- Det var planlagt til 2. maj, og når vi skal have bestyrelsesmøde i denne uge, bliver det nok også udsat. Så, vi er meget ærgerlige men fortrøstningsfulde, for vi kan holde begge arrangementer på et senere tidspunkt, og jeg vil da se, om det kan lade sig gøre at få borgmesteren til at holde åbningstalerne, siger Mikael Toft.

Til DM var der 16 herrer og otte damer tilmeldt turneringen. De må nu væbne sig med lidt tålmodighed, ligesom Aars Billardklubs egne medlemmer.

- Klublokalerne er jo også lukket i denne tid, og folk efterspørger, hvornår de kan komme ind igen, for de savner et spil på det grønne klæde og kammeratskabet, siger Mikael Toft, der også kommer med en invitation til hele Vesthimmerland.

- Når vi holder DM er alle velkomne. Vi sætter tribune op, så der er god plads til tilskuere, og i vores klublokaler viser vi kampene på storskærm, og man kan også få forplejning. Jeg forventer, alle får en god oplevelse, og at gæsterne vil tage med sig, at Vesthimmerland og Aars Billardklub er et godt sted at være, siger Mikael Toft.

Når 50 års jubilæet fejres, holder klubben åbent hus, hvor han håber at se alle medlemmer, samarbejdspartnere og dem, som kunne have lyst til at fatte køen.

 

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"