
Ny demenscafé i Grønnegade
Fredag, 18/09/2009 14:41
Nogle friske og aktive damer fra Ældre Sagen i Nibe har sammen med demenssyge-plejerskerne i Ældreområdet taget initiativ til at starte en demenscafé i Huset Grønnegade.
- Formålet med cafeen er at give de demensramte og deres pårørende en mulighed for at træffe andre i lignende situation. Man får mulighed for at dele erfaringer, sorger og glæder omkring det at leve et liv med hukommelsesproblemer, fortæller demens-sygeplejerske Jette Mølgaard til Nibe Avis.
- Vi vil gerne at cafeen bliver et rart og hyggeligt sted, hvor vi kan mødes til en snak og forskellige former for aktivitet.
Er man interesseret i at høre mere om cafeen opfordres man til at kontakte demenssygeplejerskerne. Navnet på det nye værested for demensramte og pårørende bliver »Den Grønne Café«
Ordet er dit