Spil golf i Spanien selv om du er i Aars

Af Thorkil Christensen, Torsdag, 26/01/2023 14:14

Aars Golfklub har fået donation til køb af golfsimulator

AARS: I Aars Golfklub har medlemmerne et ønske om at kunne træne uanset vejret. Det bliver snart muligt, idet klubben har modtaget en donation på  700.000 kr. til køb af en golfsimulator, og til opførelse af en bygning til indendørs træning. Dermed bliver det muligt at spille golf på en bane i Spanien, selv om man fysisk befinder sig i Aars.

Nyheden blev sluppet løs på et møde i Aars Golfklub forleden, hvor også den glade giver, Sparekassen Danmark Fonden Himmerland, var repræsenteret. Klubben havde søgt fonden om et tilskud, og fondsbestyrelsen syntes formålet var så godt og oplagt, at alle pengene blev bevilget.

Projektet består af to elementer. En udvidelse af klubbens overdækkede tee-steder, og en bygning til en indendørs golfsimulator.

Aars Golfklub har løbende udviklet træningsfaciliteterne. Især de overdækkede udslagssteder, som sikrer, at der kan trænes uanset vejret, har i følge formanden, fotograf Søren Friis, Aars, været et stort aktiv. Derfor er det et stort ønske, at kunne tilføje yderligere to overdækkede udslagsteder til det eksisterende udslagshus.

- Der skal opføres en bygning på 56 kvm. som kan anvendes som overdækket udslagshus om sommeren, hvor rulleporten åbnes ud mod driving range - og dels kan anvendes til indendørs træning og til simultangolf om vinteren eller i tilfælde af dårigt vejr, sagde Søren Friis, og takkede fonden, der var reræsenteret ved formanden, murermester Michael Jørgensen, for donationen.

Sæson forlænges
I golfsæsonen er det Aars Golfklubs træner, Allan Høgh, der varetager undervisning af begyndere, juniorer og elite, og som gennemfører fællestræning for klubbens øvrige medlemmer. Han tilbyder endvidere individuelle lektioner. Undervisningen gennemføres hovedsagelig i det overdækkede udslagshus, og det har længe været et ønske at kunne sikre bedre rammer for træningen. Derfor glæder man sig i klubben til at få en særskilt bygning til formålet, som samtidig åbner for en forlængelse af træningssæsonen, og for at der kan tilbydes vintertræning.

Bygningen monteres med en port ud mod driving range som kan åbnes, så den kan benyttes til almindelig træning sommeren igennem. Bygningen får således et dobbelt formål, da den om vinteren også vil kunne benyttes som indendørs golfsimulator, hvor klubbens medlemmer og gæster, vil kunne booke sig ind på simulatoren og spille på nogle af de mest legendariske golfbaner i verden.

Når porten lukkes ændres spilleretningen, så golfspillerne i stedet slår ind i et lærred placeret på den ene endevæg og med videooptagelser fra en projektor placeret i loftet. Med en såkaldt TrackMan bliver spilleren i stand til at følge golfboldens flugt og spin. 

TrackMan-systemet benyttes af topspillere og trænere i mange lande, og er med til at forbedre undervisningen af golfspillere på alle niveauer.

- Da fonden gennemgk ansøgningen fra golfklubben kunne vi se, at her kunne vi medvirke til at gøre en forskel for foreningen og for lokalsamfundet, sagde Michael Jørgensen da han overrakte donationen på 700.000 kr. 

Det nye tiltag kommer ikke igang af sig selv. Nu skal klubben have alle frivillige kræfter igang med opførelse af huset som golfsimulatoren skal  placeres i.

Ordet er dit
CAPTCHA
Vi har brug for din hjælp til at forhindre spam, det eneste du skal gøre er at sætte flueben ved "Jeg er ikke en robot"